Izdelava papirja je lahko zabavna in senzorično bogata dejavnost tudi za najmlajše otroke. Čeprav otroci iz skupine Rumeni škrat še ne morejo tako aktivno sodelovati pri vseh korakih, so uživali v igri z mokrim papirjem, raziskovanju tekstur in opazovanju preobrazbe materiala.

Najprej smo nabrali star odpadni papir – časopise in revije. Otroci so z veseljem sodelovali pri trganju papirja na manjše koščke. Trganje je odlična vaja za razvijanje fine motorike in krepitev mišic v prstih. Raztrgan papir smo dali v večjo posodo in ga prelili s toplo vodo, da se je začel mehčati.

Medtem ko se je papir namakal, smo se odpravili na travnik in nabrali različne cvetlice – marjetice, regrat, trobentice in druge drobne cvetove. Nabrane rože smo razporedili na papir in jih obložili s knjigami ter pustili sušiti nekaj dni. Otroci so z zanimanjem opazovali, kako se cvetlice s časoma sušijo.

Ko je bil papir dobro namočen (čez noč ali vsaj nekaj ur), smo ga s prsti še dodatno razdrobili in nato uporabili ročni mešalnik, da smo dobili gosto papirnato kašo. Mešanje je bilo zabavno – otroci so gledali, kako se papir spreminja v gosto maso. S sitom smo kašo ločili od vode, jo položili na krpo, da smo iz kaše iztisnili odvečno vodo. To smo naredili tako, da smo valjali z valjarjem ali stiskali z roko. Papir, ki smo ga dobili smo pustili čez noč, da se je posušil. Nato smo nanj dodali bleščice in posušene cvetove spomladanskih cvetlic.

S preostalo kašo pa smo okrasili plastenke iz katerih smo naredili še en izdelek. Na koncu smo preostalo maso ponudili otrokom, s katero so lahko poljubno ustvarjali, packali in se igrali. Kljub temu, da smo bili mokri, umazani in potrebni preoblačenja, je dejavnost bila otrokom zanimiva, zabavna in poučna ter ekološka za naše okolje.

 

 

(Skupno 5 obiskov, današnjih obiskov 1)

Orodna vrstica za dostopnost